North West Spirit Taekwondo

Taekwondo Schools in Liverpool, Halton & Knowsley

2010 Tournament Results

 

2010 BRITISH CHAMPIONSHIPS

NameDivisionGradeWeightPlace
Josh CallandBoys PatternsRed Belt-1st
Luke BuckleyBoys PatternsRed Belt-2nd
Lucy SandersLadies PatternsRed Belt-1st
Jessica BanksGirls SparringYellow BeltLight3rd
Lauren ButlerGirls SparringGreen BeltPeewee3rd
Faye CliftonGirls SparringBlue BeltPeewee3rd
Reece CrosbyBoys SparringYellow BeltPeewee2nd
Adam ButlerBoys SparringGreen BeltMiddle1st
Ethan CallandBoys SparringRed BeltMiddle2nd
Lucy SandersLadies SparringRed BeltMiddle1st
Sian TunstallLadies SparringRed BeltHeavy2nd
Alisha CarterLadies SparringBlack BeltMiddle3rd
Simon CliftonMens SparringBlue BeltHeavy1st
Lauren ButlerGirls Team SparringBlue/Red BeltPeewee1st
Faye CliftonGirls Team SparringBlue/Red BeltPeewee1st
Reece CrosbyBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee2nd
Adam ButlerBoys Team SparringYellow/Green BeltMiddle1st
Luke BuckleyBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee2nd
Ryan AnnesleyBoys Team SparringBlue/Red BeltLight2nd
Ethan CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle1st
Josh CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle1st

 

 

9TH OPEN WORLD CHAMPIONSHIPS

 

NameDivisionGradeWeightPlace
Maira MalikGirls PatternsGreen Belt-3rd
Josh CallandBoys PatternsRed Belt-1st
Sam WilliamsLadies PatternsGreen Belt-3rd
Maira MalikGirls SparringGreen BeltLight2nd
Sophie O'BrienGirls SparringRed BeltLight1st
Michael MurphyBoys SparringYellow BeltHeavy3rd
Luke StuartBoys SparringGreen BeltPeewee2nd
Adam ButlerBoys SparringGreen BeltMiddle1st
Max CunnahBoys SparringBlue BeltPeewee3rd
Dan SingletonBoys SparringBlue BeltHeavy3rd
Josh CallandBoys SparringRed BeltLight2nd
Connor JohnsonBoys SparringRed BeltMiddle2nd
Leigh YoxallLadies SparringGreen BeltMiddle3rd
Jess ChristianLadies SparringBlue BeltMiddle3rd
Deb DaviesExecutive Ladies SparringBlack BeltHeavy3rd
Jay McGinnMens SparringBlack BeltMiddle1st
Maira MalikGirls Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light2nd
Lauren ButlerGirls Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light2nd
Faye CliftonGirls Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light1st
Connor HannawayBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light3rd
Reece CrosbyBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light3rd
Max CunnahBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee3rd
Joe RobertsBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee3rd
Luke BuckleyBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee3rd
Ryan AnnesleyBoys Team SparringBlue/Red BeltLight2nd
Ethan CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltLight2nd
Josh CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltLight2nd
Adam ButlerBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
Connor JohnsonBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
Ethan CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
Stef DaviesLadies Team SparringBlack Belt-3rd
Katie ElliottLadies International Team SparringBlack Belt-3rd
Jay McGinnMens International Team SparringBlack Belt-1st

 

 

2010 NORTH MIDLANDS CHAMPIONSHIPS 

 

NameDivisionGradeWeightPlace
Faye CliftonGirls PatternsBlue Belt-2nd
Josh CallandBoys PatternsRed Belt-1st
Faye CliftonGirls SparringBlue BeltPeewee3rd
Joe RobertsBoys SparringBlue BeltPeewee1st
Alex MorrisseyBoys SparringBlue BeltLight3rd
Ethan CallandBoys SparringRed BeltLight3rd
Josh CallandBoys SparringRed BeltLight1st
Stef DaviesLadies SparringBlack BeltLight1st
Rob JenningsMens SparringYellow BeltMiddle2nd
Terry McDonaldMens SparringGreen BeltMiddle2nd
Simon CliftonMens SparringGreen BeltHeavy1st

 

   

 

 

 

2010 MIDLANDS CHAMPIONSHIPS

NameDivisionGradeWeightPlace
Josh CallandBoys PatternsRed Belt-3rd
L. ConnollyLadies PatternsYellow Belt-1st
Lauren ButlerGirls SparringYellow BeltPeewee1st
Alex MorrisseyBoys SparringBlue BeltPeewee2nd
Callum McDonaldBoys SparringBlue BeltPeewee3rd
Ryan AnnesleyBoys SparringBlue BeltPeewee3rd
Ethan CallandBoys SparringRed BeltLight1st
Sue SantangeliLadies SparringYellow BeltLight2nd
L. ConnollyLadies SparringYellow BeltHeavy2nd
Jess ChristianLadies SparringBlue BeltMiddle2nd
Lucy SandersLadies SparringBlue BeltMiddle2nd
Stef DaviesLadies SparringBlack BeltLight1st
Bill KlieveMens SparringBlue BeltHeavy1st
Mark BibbyMens SparringRed BeltMiddle3rd
Chris DaviesMens SparringBlack BeltHeavy1st
Connor HannawayBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee1st
Reece CrosbyBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee1st
Joe RobertsBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee1st
Ryan AnnesleyBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee1st
Max CunnahBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee1st
Alex MorrisseyBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee3rd
Nathan JohnsonBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee3rd
Joe Santangeli-RenshawBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee3rd
Ethan CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
Connor JohnsonBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
Josh CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
L. ConnollyLadies Team SparringYellow/Green Belt-1st
Sue SantangeliLadies Team SparringYellow/Green Belt-1st

 

 

2010 W.A.S.C.O. WORLD CHAMPIONSHIPS  

 

Name DivisionGradeWeightPlace
Katie ElliottLadies Point Stop SparringBlack Belt-55kg2nd
Jay McGinnMens Continuous SparringBlack Belt-75kg2nd

 

 

 

 

 

2010 WELSH CHAMPIONSHIPS

 

NameDivisionGradeWeightPlace
Sam WilliamsLadies PatternsYellow Belt-1st
Gabriel McGinnBoys SparringYellow BeltTiny Tot2nd
Luke StuartBoys SparringYellow BeltPeewee3rd
A. GarveyBoys SparringYellow BeltPeewee3rd
Alex MorrisseyBoys SparringBlue BeltPeewee1st
Nathan JohnsonBoys SparringBlue BeltPeewee3rd
Daniel BleaseBoys SparringBlue BeltMiddle3rd
Ethan CallandBoys SparringRed BeltLight1st
Josh CallandBoys SparringRed BeltLight3rd
Sam WilliamsLadies SparringYellow BeltLight1st
Stef DaviesLadies SparringBlack BeltLight3rd
Simon CliftonMens SparringGreen BeltHeavy3rd
Eddie CallandMens SparringBlue BeltHeavy3rd
Jay McGinnMens SparringBlack BeltLight-Heavy2nd
Nathan JohnsonBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee3rd
Alex MorrisseyBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee3rd
Max CunnahBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee3rd
Daniel BleaseBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle3rd
Ethan CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
Josh CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
Connor JohnsonBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle2nd

 

 

2010 NORTH WEST INTER-CLUB CHAMPIONSHIPS

 

NameDivisionGradeWeightPlace
Corinne CaluzaGirls PatternsWhite/Yellow Belt-2nd
Maira MalikGirls PatternsGreen Belt-1st
Naomi RhodesGirls PatternsGreen Belt-2nd
Keisha BrassGirls PatternsGreen Belt-3rd
Faye CliftonGirls PatternsBlue Belt-1st
Connor HannawayBoys PatternsWhite/Yellow Belt-1st
Matthew ByrneBoys PatternsWhite/Yellow Belt-3rd
Ryan AnnesleyBoys PatternsBlue Belt-1st
Callum McDonaldBoys PatternsBlue Belt-2nd
Josh CallandBoys PatternsRed Belt-1st
Ethan CallandBoys PatternsRed Belt-2nd
Luke BuckleyBoys PatternsRed Belt-3rd
Sam WilliamsLadies PatternsWhite/Yellow Belt-1st
L. ConnollyLadies PatternsWhite/Yellow Belt-2nd
Lucy SandersLadies PatternsBlue/Red Belt-2nd
Nicola LambLadies PatternsBlue/Red Belt-3rd
Stef DaviesLadies PatternsBlack Belt-1st
Hannah RhodesGirls SparringWhite/Yellow/Green BeltTiny Tot2nd
Corrine CaluzaGirls SparringWhite/Yellow/Green BeltPeewee2nd
Lauren ButlerGirls SparringWhite/Yellow/Green BeltPeewee3rd
Naomi RhodesGirls SparringWhite/Yellow/Green BeltPeewee3rd
Maira Malik Girls SparringWhite/Yellow/Green BeltLight1st
Keisha BrassGirls SparringWhite/Yellow/Green BeltLight3rd
Faye CliftonGirls SparringBlue/Red BeltPeewee1st
Sophie O'BrienGirls SparringBlue/Red BeltLight1st
Sophie O'BrienGirls SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
Joaquin CaluzaBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltTiny Tot2nd
Joe CliftonBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltTiny Tot3rd
Gabriel McGinnBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltTiny Tot3rd
Luke StuartBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltPeewee2nd
Joe StuartBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltPeewee3rd
Lewis EnglishBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltLight2nd
Adam ButlerBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltMiddle2nd
Joe Santangeli-RenshawBoys SparringBlue/Red BeltTiny Tot1st
Alex Morrissey Boys SparringBlue/Red BeltPeewee1st
Joe RobertsBoys SparringBlue/Red BeltPeewee2nd
Ryan AnnesleyBoys SparringBlue/Red BeltPeewee3rd
Josh CallandBoys SparringBlue/Red BeltLight1st
Ethan CallandBoys SparringBlue/Red BeltLight2nd
Connor JohnsonBoys SparringBlue/Red BeltMiddle1st
Daniel BleaseBoys SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
Matthew JonesBoys SparringBlue/Red BeltMiddle3rd
Leigh YoxallLadies SparringWhite/Yellow/Green BeltLight1st
Sam WilliamsLadies SparringWhite/Yellow/Green BeltLight2nd
L. Connolly Ladies SparringWhite/Yellow/Green BeltHeavy2nd
Antonia WilliamsLadies SparringWhite/Yellow/Green BeltHeavy3rd
Lucy SandersLadies SparringBlue/Red BeltLight1st
Nicola LambLadies SparringBlue/Red BeltLight3rd
Jess ChristiansonLadies SparringBlue/Red BeltLight3rd
Sian TunstallLadies SparringBlue/Red BeltHeavy1st
Stef DaviesLadies SparringBlack Beltn/a1st
Deb DaviesLadies SparringBlack Beltn/a2nd
Simon CliftonMens SparringWhite/Yellow/Green BeltHeavy1st
Ray HannawayMens SparringWhite/Yellow/Green BeltHeavy3rd
Francis KamaraMens SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
Eddie CallandMens SparringBlue/Red BeltHeavy3rd
Faye CliftonGirls Team SparringBlue/Red Belt-1st
Sophie O'BrienGirls Team SparringBlue/Red Belt-1st
Reece CrosbyBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-1st
Ben HardingBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-1st
Connor HannawayBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-1st
Matthew ByrneBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-2nd
Joe StuartBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-2nd
Luke StuartBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-2nd
Gabriel McGinnBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-3rd
Alex MorrisseyBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light1st
Joe Santangeli-RenshawBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light1st
Nathan JohnsonBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light1st
Sonny HiltonBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light2nd
James O'BrienBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light2nd
Ryan AnnesleyBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light3rd
Callum McDonaldBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light3rd
Joe RobertsBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light3rd
Connor JohnsonBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle/Heavy1st
Ethan CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle/Heavy1st
Josh CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle/Heavy1st
Leigh YoxallLadies Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-1st
L. ConnollyLadies Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-1st
Antonia WilliamsLadies Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-1st

 

  

The Ryan Sumner ShieldLiverpool Halewood School

 

  

2010 ENGLISH CHAMPIONSHIPS  

 

NameDivisionGradeWeightPlace
Maira MalikGirls PatternsYellow Belt-3rd
Lucy SandersLadies PatternsBlue Belt-2nd
Maira MalikGirls SparringYellow BeltLight2nd
Sophie O'BrienGirls SparringBlue BeltLight1st
Gabriel McGinnBoys SparringYellow BeltTiny Tot3rd
Reece CrosbyBoys SparringYellow BeltPeewee2nd
Adam ButlerBoys SparringYellow BeltMiddle2nd
Max CunnahBoys SparringGreen BeltTiny Tot1st
Daniel BleaseBoys SparringGreen BeltLight1st
Matthew JonesBoys SparringGreen BeltLight2nd
Ethan CallandBoys SparringBlue BeltLight3rd
Josh CallandBoys SparringBlue BeltLight1st
Connor JohnsonBoys SparringBlue BeltMiddle3rd
Mark BibbyCadet Male SparringBlue/Red BeltLight-Heavy3rd
Sam WilliamsLadies SparringYellow BeltLight1st
Jess ChristiansonLadies SparringBlue BeltMiddle3rd
Lucy SandersLadies SparringBlue BeltMiddle1st
Eddie CallandMens SparringBlue BeltHeavy3rd
Jay McGinnMens SparringBlack BeltLight-Heavy2nd
Maira MalikGirls Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light1st
Faye CliftonGirls Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light1st
Reece CrosbyBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light3rd
Ben HardingBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light3rd
Callum McDonaldBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light3rd
Ryan AnnesleyBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light2nd
Max CunnahBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light2nd
Joe RobertsBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light2nd
Nathan JohnsonBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light1st
Alex MorrisseyBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light1st
Joe Santangeli-RenshawBoys Team SparringBlue/Red BeltPeewee/Light1st
Ethan CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle/Heavy3rd
Josh CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle/Heavy3rd
Connor JohnsonBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle/Heavy3rd

 

 

2010 NORTH WALES INTER-CLUB CHAMPIONSHIPS 

NameDivisionGradeWeightPlace
Maira MalikGirls PatternsWhite/Yellow Belt-2nd
Faye CliftonGirls PatternsGreen Belt-3rd
Ryan AnnesleyBoys PatternsGreen Belt-1st
Joe Santangeli-RenshawBoys PatternsBlue Belt (Tiny Tot)-1st
Josh CallandBoys PatternsBlue Belt-1st
Sam WilliamsLadies PatternsWhite/Yellow Belt-1st
Leanne ConnollyLadies PatternsWhite/Yellow Belt-2nd
Sian TunstallLadies PatternsRed Belt-1st
Faye CliftonGirls SparringWhite/Yellow/Green BeltPeewee3rd
Keisha BrassGirls SparringWhite/Yellow/Green BeltLight2nd
Maira MalikGirls SparringWhite/Yellow/Green BeltMiddle2nd
Sophie O'BrienGirls SparringBlue/Red BeltLight3rd
Max CunnahBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltTiny Tot1st
Adam CuthbertBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltTiny Tot2nd
Gabriel McGinnBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltTiny Tot3rd
Ryan AnnesleyBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltPeewee2nd
Reece CrosbyBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltPeewee3rd
Daniel BleaseBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltLight1st
Jack DooceyBoys SparringWhite/Yellow/Green BeltHeavy2nd
Joe Santangeli-RenshawBoys SparringBlue/Red BeltTiny Tot1st
Alex MorrisseyBoys SparringBlue/Red BeltPeewee1st
Nathan JohnsonBoys SparringBlue/Red BeltPeewee3rd
Connor JohnsonBoys SparringBlue/Red BeltMiddle2nd
Leanne ConnollyLadies SparringWhite/Yellow/Green BeltHeavy1st
Leigh YoxallLadies SparringWhite/Yellow/Green BeltLight/Middle1st
Sam WilliamsLadies SparringWhite/Yellow/Green BeltLight/Middle2nd
Sian TunstallLadies SparringBlue/Red BeltHeavy1st
Stef DaviesLadies SparringBlack Belt-3rd
Terry McDonaldMens SparringWhite/Yellow/Green BeltMiddle3rd
Rob TillekeMens SparringWhite/Yellow/Green BeltHeavy3rd
Simon CliftonMens SparringWhite/Yellow/Green BeltHeavy3rd
Tom BleaseMens SparringWhite/Yellow/Green BeltHeavy2nd

 

   

2010 SOUTH MIDLANDS CHAMPIONSHIPS

 

NameDivisionGradeWeightPlace
Ryan AnnesleyBoys PatternsGreen Belt-3rd
Josh CallandBoys PatternsBlue Belt-1st
Leanne ConnollyLadies PatternsYellow Belt-2nd
Lucy SandersLadies PatternsBlue Belt-1st
Ryan AnnesleyBoys SparringGreen BeltPeewee1st
Joe RobertsBoys SparringGreen BeltPeewee3rd
Daniel BleaseBoys SparringGreen BeltLight1st
Connor JohnsonBoys SparringBlue BeltMiddle3rd
Antonia WilliamsLadies SparringYellow BeltHeavy3rd
Lucy SandersLadies SparringBlue BeltMiddle3rd
Sian TunstallLadies SparringRed BeltHeavy2nd
Stef DaviesLadies SparringBlack BeltLight3rd
Simon CliftonMens SparringYellow BeltHeavy3rd
Mark BibbyMens SparringBlue BeltLight3rd
Chris DaviesMens SparringBlack BeltHeavy3rd
Ryan AnnesleyBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light3rd
Callum McDonaldBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light3rd
Joe RobertsBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light3rd
Ben HardingBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light2nd
Daniel BleaseBoys Team SparringYellow/Green BeltPeewee/Light2nd
Ethan CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle/Heavy1st
Josh CallandBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle/Heavy1st
Connor JohnsonBoys Team SparringBlue/Red BeltMiddle/Heavy1st
Leanne ConnollyLadies Team SparringYellow/Green Belt-1st
Antonia WilliamsLadies Team SparringYellow/Green Belt-1st
Stef DaviesLadies Team SparringBlack Belt-2nd
Simon CliftonMens Team SparringYellow/Green Belt-3rd
Tom BleaseMens Team SparringYellow/Green Belt-3rd
Bill KlieveMens Team SparringYellow/Green Belt-3rd