North West Spirit Taekwondo

Taekwondo Schools in Liverpool, Halton & Knowsley

2009 Tournament Results

 

2009 BRITISH CHAMPIONSHIPS 

 NameDivisionGradeWeightPlace
Maira MalikGirls PatternsYellow Belt-1st
Josh CallandBoys PatternsBlue Belt-2nd
Sam WilliamsLadies PatternsYellow Belt-1st
Maira MalikGirls SparringYellow BeltPeewee2nd
Joe Santangeli-RenshawBoys SparringGreen BeltTiny Tot2nd
Ryan AnnesleyBoys SparringGreen BeltPeewee2nd
Nathan JohnsonBoys SparringBlue BeltPeewee3rd
Connor JohnsonBoys SparringBlue BeltMiddle3rd
Leigh YoxallCadet Female SparringGreen BeltHeavy2nd
Sam WilliamsLadies SparringYellow BeltLight1st
Lucy SandersLadies SparringBlue BeltMiddle3rd
Sian TunstallLadies SparringRed BeltHeavy1st
Katie ElliottLadies SparringBlack BeltMiddle3rd
Terry McDonaldMens SparringYellow BeltMiddle3rd
Simon CliftonMens SparringYellow BeltHeavy3rd
Jay McGinnMens SparringBlack BeltLight-heavy2nd
Maira MalikGirls Team SparringYellow/Green Belt-1st
Alex MorrisseyBoys Team SparringYellow/Green Belt-1st
Ryan AnnesleyBoys Team SparringYellow/Green Belt-3rd
Joe RobertsBoys Team SparringYellow/Green Belt-3rd
Joe Santangeli-RenshawBoys Team SparringYellow/Green Belt-3rd
Nathan JohnsonBoys Team SparringBlue/Red Belt-2nd
Ethan CallandBoys Team SparringBlue/Red Belt-1st
Josh CallandBoys Team SparringBlue/Red Belt-1st
Connor JohnsonBoys Team SparringBlue/Red Belt-1st
Simon CliftonMens Team SparringYellow/Green Belt-3rd
Terry McDonaldMens Team SparringYellow/Green Belt-3rd
Carl RobertsMens Team SparringYellow/Green Belt-3rd

   

 

 

2009 SCOTTISH CHAMPIONSHIPS

NameDivisionGradeWeightPlace
Alex MorrisseyBoys PatternsYellow/Green Belt-2nd
Alex MorrisseyBoys Team SparringYellow/Green Belt-3rd
Katie ElliottLadies SparringBlack BeltLight2nd
Tom BleaseMens SparringYellow/Green BeltHeavy2nd
Jay McGinnMens SparringBlack BeltHeavy3rd

 

  

2009 NORTH MIDLANDS CHAMPIONSHIPS 

 NameDivision  GradeWeight  Place 
Faye CliftonGirls PatternsYellow Belt-3rd
Matthew JonesBoys PatternsYellow Belt-2nd
Callum McDonaldBoys PatternsYellow Belt-3rd
Josh CallandBoys PatternsBlue Belt-3rd
Alice SandersLadies PatternsYellow Belt-2nd
Lucy SandersLadies PatternsBlue Belt-1st
Faye CliftonGirls SparringYellow BeltPeewee1st
Niyah Murdoch-JowettGirls SparringBlue BeltPeewee3rd
Joe Santangeli-RenshawBoys SparringYellow BeltTiny Tot1st
Max CunnahBoys SparringYellow BeltTiny Tot2nd
Ryan AnnesleyBoys SparringYellow BeltPeewee1st
Joe RobertsBoys SparringYellow BeltPeewee2nd
Matthew JonesBoys SparringYellow BeltHeavy3rd
Alex MorrisseyBoys SparringGreen BeltPeewee2nd
Daniel SingletonBoys SparringGreen BeltHeavy1st
Josh CallandBoys SparringBlue BeltLight1st
Ethan CallandBoys SparringBlue BeltLight2nd
Connor JohnsonBoys SparringBlue BeltMiddle1st
Chris LambBoys SparringBlue BeltMiddle2nd
Mark BibbyBoys SparringBlue BeltHeavy2nd
Alice SandersLadies SparringYellow BeltMiddle1st
Antonia WilliamsLadies SparringYellow BeltHeavy1st
Leigh YoxallLadies SparringGreen BeltMiddle2nd
Lucy SandersLadies SparringBlue BeltMiddle1st
Nicola LambLadies SparringBlue BeltMiddle3rd
Stef DaviesLadies SparringBlack BeltMiddle3rd
Terry McDonaldMens SparringYellow BeltMiddle3rd
Simon CliftonMens SparringYellow BeltHeavy1st
Eddie CallandMens SparringGreen BeltHeavy2nd
Jay McGinnMens SparringBlack BeltHeavy3rd

  

2009 MIDLANDS CHAMPIONSHIPS

 Name Division GradeWeight  Place
Niyah Murdoch-JowettGirls SparringBlue BeltLight3rd
Alex MorrisseyBoys SparringGreen BeltLight2nd
Josh CallandBoys SparringBlue BeltLight1st
Connor JohnsonBoys SparringBlue BeltMiddle2nd
 Antonia WilliamsLadies SparringYellow BeltHeavy3rd
Lucy SandersLadies SparringBlue BeltMiddle2nd
Sian TunstallLadies SparringRed BeltHeavy3rd
Katie ElliottLadies SparringBlack BeltMiddle2nd
Stef DaviesLadies SparringBlack BeltMiddle1st
Carl RobertsMens SparringYellow BeltMiddle3rd
Simon CliftonMens SparringYellow BeltHeavy2nd
Chris DaviesMens SparringBlack BeltHeavy1st
Joe Santangeli-RenshawBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-3rd
Alex MorrisseyBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-3rd
Ryan AnnesleyBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-2nd
Joe RobertsBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-2nd
Callum McDonaldBoys Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-2nd
Ethan CallandBoys Team SparringBlue/Red/Black Belt-1st
Josh CallandBoys Team SparringBlue/Red/Black Belt-1st
Connor JohnsonBoys Team SparringBlue/Red/Black Belt-1st
Terry McDonaldMens Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-3rd
Simon CliftonMens Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-3rd
Eddie CallandMens Team SparringWhite/Yellow/Green Belt-3rd

   

 

 

 2009 WELSH CHAMPIONSHIPS

Name

Division

Grade

Weight

Place

Lucy Sanders

Ladies Patterns

Green Belt

-

3rd

Maira Malik

Girls Sparring

Yellow Belt

Peewee

2nd

Ryan Annesley

Boys Sparring

Yellow Belt

Peewee

3rd

Adam Cuthbert

Boys Sparring

Green Belt

Tiny Tot

3rd

Josh Calland

Boys Sparring

Blue Belt

Light

2nd

Jess Christianson

Ladies Sparring

Yellow Belt

Heavy

1st

Lucy Sanders

Ladies Sparring

Green Belt

Middle

2nd

Katie Elliott

Ladies Sparring

Black Belt

Light

2nd

Stef Davies

Ladies Sparring

Black Belt

Middle

3rd

Eddie Calland

Mens Sparring

Green Belt

Heavy

1st

Lloyd Rock

Mens Sparring

Blue Belt

Welter

1st

Jay McGinn

Mens Sparring

Black Belt

Light-heavy

3rd

Alex MorrisseyBoys Team SparringYellow/Green Belt -3rd

 

 

2009 WASCO LIGHT & SEMI-CONTACT WORLD CHAMPIONSHIPS

Name

Division

Grade

Weight

Place

Katie Elliott

Ladies Sparring (continuous)

Black Belt

-55kg

2nd

Katie Elliott

Ladies Sparring (point stop)

Black Belt

-55kg

2nd

 

 

 

CONTINENTAL TAE KWON-DO CHAMPIONSHIPS, DAVOS

Name

Division

Grade

Weight

Place

Katie

Elliott

Ladies Sparring

(continuous)

Black Belt

-55kg

2nd

  

2009 ENGLISH CHAMPIONSHIPS 

Name

Division

Grade

Weight

Place

Callum

Gough

Boys

Patterns

Red Belt

-

3rd

Sophie

O’Brien

Girls

Sparring

Green Belt

Light

3rd

Josef

Roberts

Boys

Sparring

Yellow/Green Belt

Tiny Tot

2nd

Ryan

Annesley

Boys

Sparring

Yellow Belt

Peewee

2nd

Daniel

Singleton

Boys

Sparring

Yellow Belt

Heavy

1st

Nathan

Johnson

Boys

Sparring

Green Belt

Peewee

3rd

Connor

Johnson

Boys

Sparring

Green Belt

Light

1st

Sam

Foster

Cadet Female

Sparring

Blue/Red Belt

Heavy

3rd

Mark

Bibby

Cadet Male

Sparring

Yellow/Green Belt

Middle

2nd

Stef

Davies

Ladies

Sparring

Red Belt

Middle

2nd

Katie

Elliott

Ladies

Sparring

Black Belt

Light

2nd

Lloyd

Rock

Mens

Sparring

Blue Belt

Welter

2nd

Jay

McGinn

Mens

Sparring

Black Belt

Light-Heavy

3rd

Sophie

O’Brien

Girls Team

Sparring

Yellow/Green Belt

-

3rd

Connor

Johnson

Boys Team

Sparring

Yellow/Green Belt

-

1st

Josh

Calland

Boys Team

Sparring

Yellow/Green Belt

-

1st

Ethan

Calland

Boys Team

Sparring

Yellow/Green Belt

-

1st

Lucy

Sanders

Ladies Team

Sparring

Yellow/Green Belt

-

2nd

Heléna

Robinson

Ladies Team

Sparring

Yellow/Green Belt

-

2nd

Sam

Foster

Ladies Team

Sparring

Blue/Red Belt

-

3rd

Stef

Davies

Ladies Team

Sparring

Blue/Red Belt

-

3rd

Katie

Elliott

Ladies Team

Sparring

Black Belt

-

2nd

  

2009 NORTH WALES INTER-CLUB CHAMPIONSHIPS  Photos

Name

Division

Grade

Weight

Place

Josh

Calland

Boys

Patterns

Green Belt

-

2nd

Callum

Gough

Boys

Patterns

Red Belt

-

1st

Leanne

Connolly

Ladies

Patterns

White/Yellow Belt

-

1st

Lucy

Sanders

Ladies

Patterns

Green Belt

-

1st

Heléna

Robinson

Ladies

Patterns

Green Belt

-

2nd

Leigh

Yoxall

Ladies

Patterns

Green Belt

-

3rd

Sam

Foster

Ladies

Patterns

Blue Belt

-

1st

Stef

Davies

Ladies

Patterns

Red Belt

-

2nd

Sian

Tunstall

Ladies

Patterns

Red Belt

-

3rd

Darren

Hudson

Mens

Patterns

Green Belt

-

3rd

Lloyd

Rock

Mens

Patterns

Blue Belt

-

2nd

Richard

Manley

Mens

Patterns

Blue Belt

-

3rd

Faye

Clifton

Girls

Sparring

White/Yellow/Green

Belt

Tiny Tot

3rd

Sascha

Corkill

Girls

Sparring

White/Yellow/Green

Belt

Middle

2nd

Nia Murdoch-Jowett

Girls

Sparring

Blue/Red Belt

Peewee

2nd

Josef

Roberts

Boys

Sparring

White/Yellow/Green

Belt

Tiny Tot

1st

Adam

Cuthbert

Boys

Sparring

White/Yellow/Green

Belt

Tiny Tot

3rd

Ethan

Calland

Boys

Sparring

White/Yellow/Green

Belt

Light

2nd

Conner

Johnson

Boys

Sparring

White/Yellow/Green

Belt

Light

3rd

Daniel

Blease

Boys

Sparring

White/Yellow/Green

Belt

Middle

2nd

Aaron

Ellis

Boys

Sparring

White/Yellow/Green

Belt

Middle

3rd

Mark

Bibby

Boys

Sparring

White/Yellow/Green

Belt

Heavy

1st

Lucy

Sanders

Ladies

Sparring

Yellow/Green Belt

Light

1st

Leigh

Yoxall

Ladies

Sparring

Yellow/Green Belt

Light

2nd

Heléna

Robinson

Ladies

Sparring

Yellow/Green Belt

Middle

1st

Heléna

Robinson

Ladies

Sparring

Yellow/Green Belt

Heavy

1st

Stef

Davies

Ladies

Sparring

Blue/Red Belt

Heavy

1st

Sian

Tunstall

Ladies

Sparring

Blue/Red Belt

Heavy

2nd

Sam

Foster

Ladies

Sparring

Blue/Red Belt

Heavy

3rd

Bill

Klieve

Mens

Sparring

Yellow/Green Belt

Heavy

1st

Lloyd

Rock

Mens

Sparring

Blue/Red Belt

Middle

1st

Richard

Manley

Mens

Sparring

Blue/Red Belt

Heavy

2nd

Paul

Denning

Executive Mens

Sparring

Black Belt

Heavy

3rd

Chris

Davies

Mens Foot

Destruction

Black Belt

-

1st

 

2009 SOUTH MIDLANDS CHAMPIONSHIPS  Photos

Name

Division

 Grade

Weight

Place

Josh Calland

Boys Patterns

Green Belt

-

3rd

Callum Gough

Boys Patterns

Red Belt

-

1st

Alice Sanders

Ladies Patterns

Yellow Belt

-

2nd

Lucy Sanders

Ladies Patterns

Green Belt

-

1st

Stef Davies

Ladies Patterns

Red Belt

-

2nd

Sophie O'Brien

Girls Sparring

Yellow/Green Belt

Light

3rd

Leigh Yoxall

Girls Sparring

Yellow/Green Belt

Heavy

1st

Mark Bibby

Boys Sparring

Yellow/Green Belt

Heavy

1st

Lucy Sanders

Ladies Sparring

Yellow/Green Belt

Light

1st

Alice Sanders

Ladies Sparring

Yellow/Green Belt

Heavy

1st

Stef Davies

Ladies Sparring

Blue/Red Belt

Middle

1st

Katie Elliott

Ladies Sparring

Black Belt

Light

2nd

Bill Klieve

Mens Sparring

Yellow/Green Belt

Heavy

3rd

Lloyd Rock

Mens Sparring

Blue/Red Belt

Welter

1st

Sophie O'Brien

Girls Team Sparring

Yellow/Green Belt

Peewee/Light

3rd

 Alex Morrissey

Boys Team Sparring

Yellow/Green Belt

Peewee/Light

3rd

Josh Calland

Boys Team Sparring

Yellow/Green Belt

Peewee/Light

3rd

Ethan Calland

Boys Team Sparring

Yellow/Green Belt

Peewee/Light

3rd

Connor Johnson

Boys Team Sparring

Yellow/Green Belt

Peewee/Light

3rd

Alice Sanders

Ladies Team Sparring

Yellow/Green Belt

-

1st

Lucy Sanders

Ladies Team Sparring 

Yellow/Green Belt

-

1st

Leigh Yoxall

Ladies Team Sparring

Yellow/Green Belt

-

1st

Stef Davies

Ladies Team Sparring

Blue/Red Belt

-

1st

Katie Elliott

Ladies Team Sparring

Black Belt

-

1st

Bill Klieve

Mens Team Sparring

Yellow/Green Belt

-

1st

Stef Davies

 Ladies Sparring Grand Champion

-

-

1st